Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

30 września 2018 r.

75% amerykańskiego rynku muzycznego należy do streamingu

Recording Industry Association of America opublikowało raport dotyczący pierwszego półrocza rynku muzycznego w Stanach Zjednoczonych. Znacząco rośnie udział serwisów streamingowych, spada natomiast sprzedaż fizyczna płyt.

75% amerykańskiego rynku muzycznego należy do streamingu

Recording Industry Association of America (RIAA), czyli zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki, opublikowało półroczony raport na temat rynku fonograficznego w Stanach Zjednoczonych. Znacząco rośnie udział serwisów streamingowych, spada natomiast sprzedaż fizyczna płyt.

Wartość amerykańskiego rynku muzyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wyniosła 4,6 mld dol. i jest to wzrost o 10% w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 r. Za ten pozytywny wynik odpowiedzialna jest rosnąca popularność serwisów streamingowych. Przychody z tego tytułu stanowią już 75 proc. przychodów całej branży muzycznej i jest to wzrost o ponad 28% w porównaniu do wyników z pierwszej połowy 2017 r.

Sprzedaż fizyczna jest natomiast odpowiedzialna za jedynie 10% przychodów (spadek o prawie 25% w porównaniu do roku ubiegłego), pobrania online: 12 % (spadek o ponad 26%) i synchronizacja: 3% przychodów całej branży.

Znacząco spadła sprzedaż płyt CD, aż o 41% proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. Rośnie natomiast – o prawie 13% – sprzedaż płyt winylowych.

Pełen raport dostępny jest na stronie: RIAA Mid Year 2018 Revenue ReportŹródło: RIAA
ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap