Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

13 marca 2015 r.

Branża muzyczna podsumowała rok 2014 r.

Dobry rok na polskim rynku muzycznym. Po raz pierwszy od ośmiu lat wzrosła sprzedaż nośników fizycznych. Kolejny wzrost notuje muzyka cyfrowa.

Branża muzyczna podsumowała rok 2014 r.

Dobry rok na polskim rynku muzycznym. Po raz pierwszy od ośmiu lat wzrosła sprzedaż nośników fizycznych. Kolejny wzrost notuje muzyka cyfrowa.

Polski rynek muzyczny zakończył 2014 rok wzrostem o blisko 7% w porównaniu do roku ubiegłego, osiągając wartość 348 mln zł. Po raz pierwszy od 2008 roku został odnotowany wzrost sprzedaży nośników fizycznych. Ten segment, który stanowi ponad 80% rynku, wzrósł o ponad 2% osiągając poziom 279 mln zł.

Polski Rynek Muzyczny w mln zł

Systematycznie rosnąca sprzedaż muzyki cyfrowej, osiągnęła w 2014 roku poziom 69 mln zł, przy wzroście 31% w stosunku do roku ubiegłego, co przełożyło się na prawie 20% udział w rynku muzycznym.

Wzrost wśród formatów cyfrowych o 44% odnotowały serwisy streamingowe - w ramach subskrypcji jak i wspierane reklamami, do których zalicza się m.in. takich dystrybutorów jak: Spotify, Deezer, Wimp czy YouTube. Wartość procentowa tego segmentu stanowi aż 78% rynku muzyki cyfrowej, pobrania online to 15%, pobieranie na telefony komórkowe 4%, pozostałe 3% to inne formy pozyskiwania muzyki w formie cyfrowej.


Porównanie 2014:2013
Pobrania online-10 %
Pobrania na telefony komórkowe-10 %
Streaming+44 %

Najbardziej spektakularnym wzrostem mogą pochwalić się nośniki winylowe. Ich sprzedaż wzrosła prawie dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego dając prawie 4,5% udział w rynku i sprzedaż na poziomie ponad 12 mln zł.

Przypominamy – najchętniej kupowaną płytą CD w minionym roku był debiutancki album francuskiej wokalistki IndiliMini World. Miejsce drugie rocznego zestawienia Oficjalnej Listy Sprzedaży OLiS należało do pierwszego solowego albumu Artura Rojka Składam się z ciągłych powtórzeń. Podium zamknęła legendarna formacja Pink Floyd i ich piętnaste w dorobku wydawnictwo – The Endless River.

Na liście najlepiej sprzedających się utworów w formie cyfrowym pierwsze miejsce zajął przebój My Słowianie duetu Dontan i Cleo, miejsce drugie przypadło kolejnej polskiej piosence Bałkanica zespołu Piersi, natomiast miejsce trzecie to Timber Pitbull i Ke$ha.


TOP 10 - muzyka cyfrowa 2014

TytułWykonawcaDystrybutor
1My SłowianieDonatan - CleoUrbanrec
2BałkanicaPiersiIndependent Digital
3TimberPitbull Feat. Ke$HaSony Music Entertainment Poland
4Feel This MomentPitbull Featuring Christina AguileraSony Music Entertainment Poland
5Dark HorseKaty PerryUniversal Music Polska
6Last ChristmasWham!Sony Music Entertainment Poland
7Can't Remember To Forget YouShakira Feat, RihannaSony Music Entertainment Poland
8Derniere DanseIndilaUniversal Music Polska
9Dare (La La La)ShakiraSony Music Entertainment Poland
10Toca TocaFly ProjectMagic Records
ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap