Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

30 września 2015 r.

Branża muzyczna siłą napędową niemieckiej gospodarki – Raport niemieckiego przemysłu muzycznego

Niemiecka branża muzyczna wygenerowała 11 miliardów euro dochodu w 2014 roku. Zatrudnionych w niej było 127 tysięcy osób, co znacznie przewyższa ilość zatrudnionych w pozostałych branżach medialnych. Raport wyraźnie pokazuje pozytywny wpływu rynku muzycznego na ekonomię Niemiec.

Branża muzyczna siłą napędową niemieckiej gospodarki – Raport niemieckiego przemysłu muzycznego

Niemiecka branża muzyczna wygenerowała 11 miliardów euro dochodu w 2014 roku – to najnowsze informacje z raportu zaprezentowanego w Hamburgu. Co więcej, w branży muzycznej zatrudnionych było w 2014 roku 127 tysięcy osób, co znacznie przewyższa ilość zatrudnionych w pozostałych branżach medialnych. Raport wyraźnie pokazuje pozytywny wpływu rynku muzycznego na ekonomię Niemiec.

Wśród 7 podsektorów przemysłu muzycznego najwyższa wartość dodana powstała w obszarze wydarzeń muzycznych (27%), następnie nagrań muzycznych (22%) i kolejno instrumentów muzycznych (19%), kreacji (15%), nauczania muzyki (10%), publishingu 5% oraz organizacji zbiorowego zarządzania (2%).

Po raz pierwszy w historii raport ten udostępnia konkretne i wyczerpujące dane, dotyczące całej niemieckiej branży muzycznej oraz jej podsektorów. Badanie to zostało zlecone przez najważniejsze instytucje branży muzycznej w Niemczech, a sfinansowane zostało m.in. przez Ministerstwo Gospodarki.

Raport wyraźnie pokazuje, że branża muzyczna ma kolosalny wpływ na rynek ekonomiczny w Niemczech i odgrywa znaczącą rolę w obecnej erze w jakiej się znajdujemy, czyli cyfrowej transformacji. Branża muzyczna była jednym z pierwszych sektorów dotkniętych cyfrową rewolucją i dziś widzimy, że osiągnęła pod tym względem znaczący sukces, wykraczający daleko poza granice samej muzyki – entuzjastycznie komentuje Brigitte Zypries sekretarz Ministerstwa Gospodarki i Energetyki.

Najważniejsze Ustalenia Raportu Niemieckiego Przemysłu Muzycznego 2015 : http://www.ifpi.org/downloads/German-Music-Industry-Report-Summary.pdf

Źródło: ifpi.org

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap