Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

23 marca 2016 r.

Sainsbury’s rozpoczyna sprzedaż płyt winylowych

Sainsbury’s – drugi największy supermarket w Wielkiej Brytanii – rozpoczyna sprzedaż płyt winylowych. Od 21 marca chętni mogą kupić winylowe wersje płyt począwszy od Adele 25, przez Led Zeppelin IV, po The Smiths The Queen Is Dead.

Sainsbury’s rozpoczyna sprzedaż płyt winylowych

Po raz pierwszy od lat osiemdziesiątych Sainsbury’s – drugi największy supermarket w Wielkiej Brytanii, rozpoczyna sprzedaż płyt winylowych. Od poniedziałku 21 marca chętni mogą kupić w 171 z 1200 sklepów na terenie Wielkiej Brytanii winylowe wersje płyt, począwszy od Adele 25, przez Led Zeppelin IV, po The Smiths The Queen Is Dead.

Tytuły do kupienia będą w cenach od 12 do 20 funtów i będą obejmować m.in. albumy takich artystów jak: AC/DC, Bob Marley, David Bowie, Amy Winehouse, Fleetwood Mac, The Eagles, Nick Drake, Nirvana, The Beatles i The Stone Roses.

Pete Selby, kierownik Sainsbury’s odpowiedzialny za książki i muzykę, tak skomentował rozpoczęcie sprzedaży winylowych albumów: Płyty winylowe wyraźnie przeżywają renesans, a zapotrzebowanie na nie wzrasta z każdym rokiem. Naszym celem jest, aby winyle były łatwo i bezproblemowo dostępne dla wszystkich klientów, którzy chcą powrócić do formatu, z którym łączą ich więzy emocjonalne.

Sainsbury’s wraca z ofertą płyt winylowych tuż po Tesco, czyli największej sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii, która rozpoczęła ich sprzedaż w grudniu poprzedniego roku.

W 2015 roku sprzedaż winyli w Wielkiej Brytanii okazała się największa w ciągu ostatnich 21 lat – sprzedano ponad 2 miliony nagrań, co stanowi 64-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Pomimo że stanowi to niewielki procent całkowitej sprzedaży muzyki w Wielkiej Brytanii, to popularność winyli spowodowała znaczne zwiększenie liczby stacjonarnych sklepów z muzyką. Według Entertainment Retailers Association (ERA) w ostatnim roku ich liczba sięgnęła prawie 15 tysięcy, w dużej mierze dzięki wzrostowi liczby sklepów wielobranżowych i tych zwykle niezajmujących się sprzedażą muzyki, jak Tesco.

Renesans winyli również przyczynił się do stopniowego wzrostu liczby niezależnych sklepów muzycznych. Według ERA w ostatnim pięcioleciu w Wielkiej Brytanii otwarto ponad 40 takich sklepów.

Najlepiej sprzedającym się albumem winylowym w Wielkiej Brytanii w 2015 roku był 25 Adele, na drugim miejscu uplasował się Back To Black Amy Winehouse, a za nim debiutancki album The Stones Roses tytułowej grupy, z 1989 roku.

Źródło: www.billboard.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap