Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

29 marca 2016 r.

Sony kupuje udziały SONY/ATV od Jackson Estate

Sony zamierza dokupić 50% udziałów firmy Sony / ATV Music Publishing od Jackson Estate. Koszt tej transakcji wyceniony jest na 750 milionów dolarów.

Sony kupuje udziały SONY/ATV od Jackson Estate

Sony zamierza dokupić 50% udziałów firmy Sony/ATV Music Publishing od Jackson Estate. Koszt tej transakcji wyceniony jest na 750 milionów dolarów.

ATV Music Publishing połączyło siły z Sony w 1995 roku, czego efektem było utworzenie spółki Sony/ATV. Dziś amerykańska wytwórnia zamierza wykupić 50% wpływów od ATV, stając się tym samym właścicielem praw do długiej listy utworów wykonawców takich jak m.in.: Michael Jackson, Fleetwood Mac czy 2Pac.

Umowa obejmuje zapłatę kwoty ryczałtowej przez Sony Corporation of America w wysokości około 733 milionów dolarów, jak również zapłatę Estate przez Sony/ATV za wszelkie wcześniejsze zobowiązania dystrybucyjne. Zapłata obejmuje również pewne regulacje umowne i księgowe związane ze wspólnymi przedsięwzięciami, w które zaangażowane są Sony i Estate. Jej finalizację przewiduje się na koniec marca 2016 roku.

– Przejęcie praw zapewni Sony możliwość szybszego przystosowania się do zmian zachodzących w muzycznym przemyśle wydawniczym oraz utrzymywania pozycji lidera w branży. Pragniemy wyrazić uznanie dla dorobku Michaela Jacksona oraz wdzięczność jego rodzinie, za współpracę w ciągu ostatnich lat. Mamy nadzieję na jej dalszą kontynuację na wielu innych płaszczyznach – powiedział dyrektor Sony Entertainment, Michael Lynton.

– Branża rozrywkowa była zawsze istotną częścią Sony. Jest również jednym z kluczowych czynników dla naszego rozwoju. Zawarte porozumienie ukazuje zaangażowanie firmy i nasze przekonanie, że przyczyni się ono do naszego przyszłego sukcesu – dodał prezes Sony Corporation, Kazuo Hirai.

Jackson Estate zatrzyma udziały w innych aktywach muzycznych, włączając zremasterowane nagrania Michaela Jacksona, jak również Mijac Music – firmę posiadającą prawa do wszystkich utworów napisanych przez Michaela Jacksona.

Źródło: musicbusinessworldwide.com, porcys.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap