Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

17 czerwca 2016 r.

Najnowszy album Radiohead na Spotify

W dniu 17 czerwca 2016 roku najnowszy album Radiohead pojawi się w serwisie Spotify, czyli ponad 6 tygodni od jego premiery. Opóźnienie to spowodowane jest przedłużającymi się negocjacjami z brytyjskim zespołem.

Najnowszy album Radiohead na Spotify

Dziewiąty album brytyjskiej formacji, zatytułowany A Moon Shaped Pool, ukazał się 8 maja 2016 roku. Radiohead są jednymi z artystów, którzy w swoich początkowych planach wydawniczych zdecydowali się pominąć słynny serwis streamingowy. W ostatnim czasie niektórzy wykonawcy postanowiła udostępnić swoje albumy na takich platformach jak Apple Music czy Tidal, jednocześnie rezygnując lub opóźniając premierę w Spotify. Szwedzkiej firmie zajęło wiele tygodni, aby przekonać do siebie takich wykonawców jak Rihanna, Kanye West, 1975, Gwen Stefani czy Coldplay. Ostatnia płyta Kanye Westa, The Life of Pablo, pojawiła się na Spotify dopiero w siedem tygodni po premierze, podczas gdy w serwisie Tidal niemal od razu jako ekskluzywna premiera. W przypadku ostatniego albumu Rihanny, Anti, czas oczekiwania na publikację w serwisie wynosił ponad tydzień. Warto zauważyć, że na Spotify wciąż brakuje ostatniej płyty Beyoncé – Lemonade. Porozumienie pomiędzy artystką a przedstawicielami szwedzkiej firmy wciąż nie zostało zawarte.

Radiohead opublikował w Spotify jedynie dwa utwory z najnowszej płyty, a od 17 czerwca dostępna ma być reszta utworów. Poza serwisami streamingowymi album można usłyszeć pobierając go przez Internet. Jego cena waha się od 9 do 60 funtów w zależności edycji.

A Moon Shaped Pool w pierwszym tygodniu od premiery sprzedał się w nakładzie 50 000 egzemplarzy, dzięki czemu znalazł się na 1. pozycji w zestawieniu najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii.

Źródło: musicbusinessworldwide.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap