Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

24 czerwca 2016 r.

Przemysł muzyczny o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wielka Brytania opuści Unię Europejską – tak zadecydowali brytyjscy obywatele w referendum 23 czerwca. Decyzję tę komentuje środowisko muzyczne, które w nieformalnej ankiecie przeprowadzonej przez portal musicweek.com w 91% opowiedziało się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii.

Przemysł muzyczny o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Geoff Taylor, dyrektor BPI & BRIT Awards, powiedział:

– Wyniki referendum okazały się niespodzianką dla całej muzycznej społeczności, która obecnie jest zaniepokojona ekonomiczną niepewnością, mającą negatywny wpływ na perspektywy biznesowe. Niemniej jednak ludność Wielkiej Brytanii przemówiła, zaś decyzja ta oznacza nowe priorytety dla przemysłu muzycznego oraz jego współpracy z Rządem. Będziemy oczywiście starali się negocjować umowy, które zapewnią odpowiedni dostęp do europejskich rynków naszym artystom oraz naszej muzyce. Rząd będzie miał również okazję, aby wzmocnić prawa autorskie, które zachęcą do inwestowania w Wielkiej Brytanii oraz będą chronić nasz rynek przed piractwem i platformami wykorzystującymi prawne niedociągnięcia.

Niezadowolenie z wyników referendum wyraziło wielu brytyjskich artystów. W mediach społecznościowych wypowiedzieli się na ten temat m.in. Ellie Goulding, Johnny Marr, The Chemical Brothers Bastille czy Brian Eno, który stwierdził: Mam wiele wątpliwości co do funkcjonowania Unii Europejskiej, ale nie sprawia to, że chcę porzucić całą ideę.

Dla przemysłu muzycznego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć poważne konsekwencje w wielu kwestiach, np. organizacji tras koncertowych czy praw autorskich.

Źródło: billboard.com, bpi.co.uk

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap