Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

24 czerwca 2016 r.

Led Zeppelin wygrywa w sądzie

Sąd w Los Angeles ogłosił wyrok w sprawie domniemanego plagiatu, którego mieli dopuścić się członkowie Led Zeppelin, tworząc utwór Stairway To Heaven. Artyści zostali oczyszczeni z zarzutów.

Led Zeppelin wygrywa w sądzie

Robert Plant oraz Jimmy Page zostali oskarżeni o kradzież akordów z piosenki Taurus autorstwa grupy Spirit, która została napisana w 1971 roku. Pozew w imieniu zmarłego tragicznie w 1997 r. gitarzysty Spirit i kompozytora utworu Taurus, Randy'ego Wolfe'a (znanego jako Randy California) złożył Michael Skidmore. Wolfe w wywiadach prasowych wspominał o podobieństwach pomiędzy obiema kompozycjami, sam jednak nigdy nie zdecydował się dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W procesie zeznawali m.in. Jimmy Page, Robert Plant, członkowie Spirit, muzykolodzy oraz znajomi obu zespołów. Po trwającym tydzień procesie sąd w Los Angeles uznał, że Jimmy Page nie skopiował riffu otwierającego Stairway To Heaven z utworu grupy Spirit.

To jednak nie koniec batalii. Prawnik spadkobierców Wolfe'a zapowiedział apelację.

Stairway To Heaven został wydany w 1971 roku na czwartym, niezatytułowanym, studyjnym albumie zespołu, nieformalnie nazwanym IV.Spirit – Taurus

Led Zeppelin – Stairway to Heaven (Live Earls Court 1975)

Źródło: musicweek.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap