Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

8 września 2016 r.

Nowa płyta Franka Ocean najczęściej nielegalnie pobieranym albumem

Najnowszy album Franka Ocean Blonde jest obecnie jedną z najczęściej nielegalnie pobieranych płyt na świecie. Najnowsze wydawnictwo amerykańskiego wokalisty w ciągu 5 dni od premiery zostało bezprawnie pobrane ponad 750 000 razy.

Nowa płyta Franka Ocean najczęściej nielegalnie pobieranym albumem

Blonde została częściowo wydana przez wytwórnię Boys Don’t Cry, label założony w bieżącym roku przez Franka Ocean. Album swoją ekskluzywną premierę miał w Apple Music, przez co dostępny jest wyłącznie dla użytkowników tego serwisu. Płyta do tej pory nie pojawiła się na pozostałych platformach streamingowych takich jak Spotify czy Tidal.

Tuż po premierze album spotkał się z pozytywnym przyjęciem fanów oraz krytyków. Niestety Blonde jest także najczęściej nielegalnie pobieraną płytą na świecie. Raport na ten temat przedstawiła agencja MUSO - przedsiębiorstwo wykorzystujące najnowsze technologie w celu zapobiegania praktykom nielegalnego rozpowszechniania plików oraz zajmujące się dogłębną analizą poszczególnych obszarów rynku. Na podstawie przedstawionych danych okazało się, że w ciągu pięciu dni od wydania, Blonde została nielegalnie pobrana 753 849 razy. Według specjalistów podany wynik jest bardzo duży tym bardziej, że statystyki dotyczą jedynie całego albumu – nie uwzględniają one pobrań pojedynczych utworów. Popularnością wśród piratów cieszyła się również w ostatnim czasie płyta Kanye West’a – The Life of Pablo, którą w ciągu 24 godzin od premiery nielegalnie pobrano 500 000 razy.

Blonde została wydana 20 sierpnia bieżącego roku. W ciągu siedmiu dni płyta sprzedała się w nakładzie blisko 250 000 egzemplarzy.

Źródło: musicbusinessworldwide.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap