Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

4 listopada 2016 r.

YouTube osiągnął porozumienie z GEMA

Niemiecka organizacja zbiorowego zarządzania GEMA (Gesellschaft für Musikalische Aufführungs) po ponad siedmioletnim sporze zawarła porozumienie z serwisem YouTube. Dzięki nowej umowie, na terenie Niemiec odblokowanych zostanie wiele niedostępnych wcześniej teledysków.

YouTube osiągnął porozumienie z GEMA

Batalia pomiędzy GEMA a YouTube trwała od 2009 roku. Wówczas niemiecki odpowiednik ZAiKS zażądał od Google jednego eurocenta za każdy odtworzony na platformie klip. W związku z odrzuceniem tych warunków, GEMA zabroniła amerykańskiemu serwisowi wyświetlania treści artystów, których reprezentuje na terenie Niemiec. Skutkiem tego była blokada wszystkich teledysków wykonawców zrzeszonych w GEMA. Sprawa trafiła do sądu i dopiero teraz zakończyła się porozumieniem, dzięki któremu setki klipów zostaną udostępnione internautom.

Zawarcie nowej umowy skomentował YouTube, który opublikował w tej sprawie oficjalny komunikat:

To porozumienie odzwierciedla podtrzymywane od dawna zobowiązanie, by płacić uczciwie kompozytorom, twórcom piosenek i wydawcom. Będziemy kontynuować inwestowanie w nasz system zarządzania prawami, Content ID, by chronić posiadaczy praw, jednocześnie wprowadzając innowacje i tworząc nowe ekscytujące funkcje YouTube […], które mogą uwydatnić doświadczenia muzyczne...

Strony nie zdecydowały się na ujawnienie szczegółów porozumienia, przez co stawki, jakie YouTube musi płacić GEMA, nie zostaną podane do publicznej wiadomości.

Źródło: di.com.pl, musicbusinessworldwide.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap