Norwegia rezygnuje z analogowego radia
Norweski rząd podjął decyzję o przejściu z analogowej emisji radiowej na cyfrową. Od 11 stycznia bieżącego roku w tym kraju rozpoczął się proces stopniowego wyłączania analogowych odbiorników radiowych.
Sygnał analogowy będzie w Norwegii wyłączany etapami. Całe przedsięwzięcie ma trwać około pięciu lat. Nowe cyfrowe radio, funkcjonujące w formacie DAB+, początkowo ma mieć w ofercie około 20 stacji. Norwegia jest pierwszym krajem, który podjął decyzję o rezygnacji z sygnału analogowego, jednak pomysł jest rozważany przez inna państwa, m.in.: Danię, Szwecję, Szwajcarię czy Koreę Południową
Sytuację w negatywny sposób skomentował Sven Larsen, przewodniczący Norweskiej Federacji Lokalnych Stacji Radiowych:
– Kiedy pomyślimy o intensywnej kampanii na rzecz DAB+, prowadzonej przez NRK (publiczna stacja radiowa), wyniki poparcia są wyjątkowo niskie. Ale Norwegia podjęła już decyzję. Ze względów praktycznych i ekonomicznych jest już za późno, by ją odwrócić.
W Polsce cyfryzacja radiowa ruszyła cztery lata temu. W październiku 2013 roku pierwsze nadajniki postawiono w Warszawie oraz Katowicach. Obecny stan tego procesu w naszym kraju skomentowała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, która podczas Europejskiego Forum Radiowego wskazywała na przeszkody utrudniające przeprowadzenie pełnej cyfryzacji w Polsce. Na pierwszym miejscu wspomniała o braku strategii narodowej, niechęci rozgłośni komercyjnych do cyfrowej emisji sygnału oraz wysokie koszty jednoczesnego nadawania sygnału cyfrowego oraz analogowego. Stanisławczyk dodała także, że mimo napotykanych problemów, Polskie Radio nie zamierza wycofywać się z procesu cyfryzacji.
Radio cyfrowe nadaje obecnie w Polsce za pomocą 25 nadajników. W ofercie znajdują się wszystkie ogólnopolskie programy Polskiego Radia. Proces pełnej cyfryzacji w Polsce ma trwać planowo do 2020 roku.
Źródło: musicbusinessworldwide.com, wirtualnemedia.pl