Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

8 stycznia 2018 r.

Spotify pozwany przez Wixem Music Publishing

Wixem Music Publishing, firma reprezentująca katalog takich artystów jak The Doors czy Rage Against the Machine pozwała serwis Spotify na kwotę 1,6 mld dolarów. Powodem ma być naruszenie praw autorskich przez popularną platformę.

Spotify pozwany przez Wixem Music Publishing

Firma dbająca o dorobek takich artystów jak The Doors, Rage Against the Machine czy Tom Petty zarzuca Spotify niewywiązywanie się ze zobowiązań narzuconych przez amerykańskie prawa autorskie i udostępnianie bez odpowiednich licencji i opłat na rzecz autorów ponad kilkudziesięciu tysięcy utworów, m.in. Light My Fire grupy The Doors czy Free Fallin Toma Petty’ego. W pozwie możemy przeczytać następujące słowa:

Spotify bezczelnie kontynuuje łamanie amerykańskiego prawa autorskiego. Wixen poinformował Spotify, że nie nabył licencji na wykorzystanie tych dzieł.

Wixem Music Publishing twierdzi także, że przynajmniej 21% z ponad 30 milionów utworów dostępnych w Spotify wykorzystywanych jest bezprawnie. Jak na razie szwedzki serwis streamingowy nie skomentował całej sprawy.

Spotify – to obecnie największa platforma streamingowa na świecie. Korzysta z niej ponad 140 milionów użytkowników. Została założona w 2006 roku w Szwecji.

Źródło: musicbusinessworldwide.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap