Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

8 lipca 2019 r.

Nie żyje Wanda Warska

Nie żyje Wanda Warska - wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej, kompozytorka. Miała 87 lat.
Nie żyje Wanda Warska

To ona zaśpiewała legendarną wokalizę w filmie Jerzego Kawalerowicza Pociąg. Główna interpretatorka utworów Andrzeja Kurylewicza, z którym w 1965 roku założyła Piwnicę Artystyczną, mieszczącą się początkowo na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. To jeden z ważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego.

Wykonywała m.in. kompozycje Andrzeja Kurylewicza do słów Słowackiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima, Osieckiej, w tym legendarne piosenki W Weronie, Nikomu nie żal pięknych kobiet czy Uroda. Nagrywała muzykę do takich filmów jak wspomniany Pociąg, Pingwin i Wszystko na sprzedaż. Jest autorką muzyki do filmu Karino. Współpracowała z krakowską Piwnicą Pod Baranami. Występowała także w wielu krajach europejskich, na Kubie i w Wenezueli.

Jej artystyczny dorobek został utrwalony na płytach: Jazz ’58 (1958), Kurylewicz, Warska, Niemen – Muzyka teatralna i telewizyjna (1958), Somnambulicy (1961), Piosenki z piwnicy Wandy Warskiej (1969), Pieśni i fraszki Jana Kochanowskiego (1984), Stanisław Wyspiański. Jakżeż ja się uspokoję (2002) oraz w dziesięciopłytowym albumie Piosenki z Piwnicy (2004).

Odznaczona w 2000 roku Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski i w 2011 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W marcu tego roku środowisko muzyczne uhonorowało ją statuetką Złotego Fryderyka za całokształt osiągnieć artystycznych.

Wanda Warska zmarła w sobotę 6 lipca w wieku 87 lat.

Rodzinie i bliskim składamy serdecznie wyrazy współczucia.Źródło: Wikipedia, Polskie Radio

Fot. Robert Jaworski / FORUM

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap