Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

2 sierpnia 2019 r.

Kraftwerk po 20 latach wygrał spór o prawa do swojego utworu

Niemiecki zespół Kraftwerk od 20 lat prowadził spór o bezprawne wykorzystanie fragmentu ich utworu Metal on Metal przez hip-hopowych producentów Mosesa Pelhama i Martina Haasa.

Kraftwerk po 20 latach wygrał spór o prawa do swojego utworu

Niemiecki zespół Kraftwerk od 20 lat prowadził spór o bezprawne wykorzystanie fragmentu ich utworu Metal on Metal przez hip-hopowych producentów Mosesa Pelhama i Martina Haasa. Pod koniec lipca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał rację twórcom oryginalnego materiału, orzekając, że muzycy nie mogą samplować utworów innych artystów bez ich zgody.

Oznacza to, że tzw. samplowanie dźwięków, czyli wykorzystywanie jakiegokolwiek fragmentu istniejącego już utworu w nowym dziele wymaga zgody twórców pierwotnego utworu. TSUE zrobił jednak jedno zastrzeżenie: jeśli zmodyfikowany sample jest zupełnie niepodobny do oryginału, taka zgoda nie jest wymagana.

Pelham i Haas wykorzystali krótką sekwencję perkusyjną Kraftwerk w utworze Sabriny Setlur pt. Nur Mir, który premierę miał w 1997 roku. Producenci powoływali się na prawo do cytatu, co nie wymaga uzyskiwania zgody twórców utworu.

Jak podaje „Rzeczpospolita” za BBC, Florian Drucke, szef Bundesverband Musikindustrie (BVMI) – organizacji reprezentującej przemysł muzyczny w Niemczech, komentując orzeczenie TSUE, podkreślił, że ten wyrok ma kolosalne znaczenie dla twórców, którzy będą mieli większą kontrolę nad tym, kto i jak wykorzystuje fragmenty ich utworów. Dziennik zwraca jednocześnie uwagę, iż krytycy twierdzą, że wyrok zabije wolność artystyczną i prawo do cytowania.Źródło: „Rzeczpospolita”.

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap