Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

13 września 2019 r.

Wzrosty na amerykańskim rynku fonograficznym

W pierwszej połowie br. amerykański przemysł fonograficzny wygenerował 5,39 mld dolarów i jest to wzrost o 18% w porównaniu do pierwszej połowy roku 2018 (4,56 mld USD).

Wzrosty na amerykańskim rynku fonograficznym

W pierwszej połowie br. amerykański przemysł fonograficzny wygenerował 5,39 mld dolarów i jest to wzrost o 18% w porównaniu do pierwszej połowy roku 2018 (4,56 mld USD) – poinformowała organizacja Recording Industry Association of America (RIAA).

Jak wylicza serwis musicbusinessworldwide.com, obroty amerykańskiego przemysłu fonograficznego wynoszą ponad 200 mln dolarów tygodniowo i około 30 mln dolarów dziennie.

Jeżeli tendencja wzrostowa utrzyma się do końca roku, to rok 2019 może być pierwszym rokiem po 2007, w którym przychód amerykańskiego rynku muzycznego osiągnął poziom 10 mld dolarów.

Za znaczącą większość przychodów z muzyki na rynku amerykańskim odpowiada streaming. Według danych RIAA łączna kwota przychodów z usług streamingowych wyniosła 4,31 mld dolarów, co oznacza, że streaming dostarcza 80% przychodów branży muzycznej w USA w 1. półroczu 2019 r., przy 9-proc. udziale sprzedaży fizycznej, 9-proc. udziale pobrań oraz 2-proc. udziale synchronizacji.

Przychody ze sprzedaży subskrypcji w usługach takich jak Spotify i Apple Music wzrosły o 660 mln dolarów (+30%), w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, osiągając 2,86 mld dolarów w ciągu sześciu miesięcy od początku roku do końca czerwca.

Łączna liczba płatnych abonamentów usług streamingowych w USA wzrosła o 30%, przekraczając po raz pierwszy 60 mln abonentów (61,1 mln).

Również po raz pierwszy niemal zrównała się sprzedaż płyt winylowych i nośników CD. Sprzedaż albumów winylowych wyniosła 224 mln dolarów, co stanowi wzrost o prawie 13%, zaś płyty CD wygenerowały przychód wysokości 248 mln dolarów, co daje wzrost wartości o 0,8%.

Pełen raport dostępny jest tutajŹródło: riaa.com, musicbusinessworldwide.com

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap