Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

18 marca 2020 r.

Zostań z muzyką

Polska Fundacja Muzyczna zainicjowała akcję „Zostań z muzyką”, w ramach której uruchomiona została strona internetowa zostanzmuzyka.pl, na której publikowane są informacje o wydarzeniach muzycznych transmitowanych on-line. Wydarzenia biorące udział w akcji mogą w ramach wirtualnej puszki PFM zbierać darowizny na określony przez siebie cel. ZPAV został patronem tego wydarzenia.

Zostań z muzyką

Zarząd Polskiej Fundacji Muzycznej tłumaczy idee akcji:

Polska Fundacja Muzyczna od 17 lat wspiera Ludzi Muzyki znajdujących się w trudnych sytuacjach – zgodnie z naszym jedynym celem zapisanym w Statucie. Do tej pory to były prawie wyłącznie sytuacje zdrowotne, rehabilitacja, wypadki, niewielki promil spraw socjalnych polskich Artystów. Ale od momentu pojawienia się pandemii, praktycznie całe środowisko stanęło przed problemem socjalnym w przyszłości, praktycznie odwołano w Polsce wszystkie koncerty i wydarzenia. Nikt dzisiaj nie wie, ile to może potrwać, kiedy sytuacja wróci do normy.

Polska Fundacja Muzyczna stoi na stanowisku, że to nie jest dobry moment na narzekanie i lament. Mnóstwo branż jest bardziej dotkniętych skutkami koronowirusa a interesy stanęły bez nadziei na szybki powrót do niedawnych obrotów. Wierzę, że my mamy opcje i możliwości, jesteśmy środowiskiem kreatywnym i twórczym. Polscy Artyści wielokrotnie grali charytatywnie na rzecz osób potrzebujących, dlatego uważamy, że teraz są w stanie pomóc samym sobie. Nadszedł czas na prawdziwą solidarność branży muzycznej.

Pomysły grania bez publiczności pojawiają się w mediach i w sieci jeden po drugim. Pierwszym dużym festiwalem wyłącznie w sieci stała się w ostatni weekend kultowa turystyczna YAPA w Łodzi, wczoraj też koncert w sieci pod hasłem #zostańwdomuzmuzyką zagrała Urszula, dzisiaj wystąpi w sieci Rafał Rutkowski, w sobotę na koncert sieciowy z własnego domu zaprasza Jadzia Kłapa – muzyk i lekarz medycyny #kroplowkamuzyki, Karina i Adam Bałdychowie szykują serię koncertów #gramywdomu, Grzech Piotrowski udostępnia swój klub Six Seasons na kolejne występy bez publiczności, o graniu w sieci myśli klub Akwarium…

Zainspirowani tymi inicjatywami uruchamiamy środowiskową stronę internetową pod skrótem nazwy koncertu Urszuli (dziękujemy Ula, że się zgodziłaś i wspierasz!) #zostańzmuzyką, www.zostanzmuzyka.pl.

Dokładnie tak właśnie czujemy i myślimy. Nie porzucaj muzyki nawet w najtrudniejszych momentach, nawet w kryzysie, zostań z nią na dobre i na złe. Muzyka daje nadzieję, ukojenie, zapomnienie, daje siłę, muzyka ma moc.


Jak to działa?

Każdy zespół, wykonawca, aktor, tancerz, lektor planujący występ audiowizualny na jednej z internetowych platform online, może zgłosić do Fundacji pod adresem online@pfm.waw.pl własny projekt.

Fundacja niezwłocznie zajmie się jego promocją, uruchomi też dla projektu specjalną wirtualną puszkę do zbierania środków, tak by każdy mógł wesprzeć przed, w trakcie i po koncercie danego wykonawcę.

Po zakończeniu koncertu i otrzymaniu sprawozdania ze zbiórki PFM zamknie puszkę i rozliczy wpływy z wykonawcą – w całości przeznaczy je według wskazań jakie otrzyma, a po wymianie formalnych dokumentów dokona rozliczeń przelewem.

Jednocześnie każdego z Artystów poprosimy, by według własnej woli pozostawił pewną kwotę lub procent wpływów na koncie Funduszu Pomocowego Fundacji, przeznaczonego dla tych Ludzi Muzyki, którzy nie są w stanie zagrać w sieci takiego koncertu, bo są pracownikami technicznymi, oświetleniowcami, akustykami, muzykami sesyjnymi, menagerami itp. Na wniosek takich osób Fundacja będzie wypłacać jednorazowe zapomogi w miarę dysponowania środkami na koncie. Mamy nadzieję, że swoisty fundusz solidarnościowy okaże się dobrym i skutecznym pomysłem na trudny czas pandemii i spotka się z dobrym przyjęciem całej branży muzycznej.

Mamy wielką nadzieję, że ten pomysł okaże się ucieczką w przyszłość, być może nowym rozwiązaniem, jakie fani i Artyści polubią i przejdzie on do historii?

Najważniejsza jest idea przywrócenia wspólnoty, jakiej nie czuliśmy od czasu słynnego koncertu antypirackiego na Agrykoli w 1992 roku, czy powstania nagrody FRYDERYK w 1995 – dziś w wobec kryzysu, na jaki nie mamy wpływu, zacznijmy wspólnie kreować nowe rozwiązania, bez względu na gatunki muzyczne i ilość fanów.

Bardzo prosimy fanów, miłośników polskiej muzyki, by nie byli obojętni i wpłacali Artystom do ich wirtualnych puszek własne darowizny w zamian za unikatowe występy, jakich będziemy świadkami – pozwoli to przetrwać ten trudny czas branży muzycznej, która nieraz odwdzięczy się nam fanom mnóstwem dobrych emocji i pozytywnej energii.

Artystów i ich firmy prosimy o pomoc w promowaniu idei #zostańzmuzyką, zapraszamy do udziału w naszej akcji.


Zarząd Polskiej Fundacji Muzycznej

Tomasz Kopeć

Magdalena Turowska-Kowalczyk

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap