Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

11 marca 2020 r.

"bad guy" Billie Eilish singlem roku 2019

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) ogłosiła utwór bad guy Billie Eilish najlepiej sprzedającym się singlem roku 2019.

"bad guy" Billie Eilish singlem roku 2019

bad guy jest piątym singlem pochodzącym z debiutanckiego albumu wokalistki When We All Fall Asleep, Where Do We Go?. Wydany w marcu 2019 r. utwór natychmiast stał się hitem, pojawiając się na szczycie list przebojów w ponad 15 krajach na całym świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie i Meksyku. W zeszłym roku bad guy był drugim najczęściej odtwarzanym singlem na świecie w serwisie Spotify i najczęściej wyszukiwanym utworem w serwisie Shazam.

W styczniu 2020 r. podczas 62. edycji nagród Grammy bad guy zdobył nagrodę w kategoriach Nagranie Roku i Piosenka Roku, co czyni Billie Eilish najmłodszą artystką w historii, która otrzymała nagrodę w ostatniej z wymienionych kategorii.

Frances Moore, dyrektor generalny IFPI, powiedziała: Billie Eilish zawojowała świat swoim niesamowitym głosem i brzmieniem kontestującym prezentowany gatunek. W swoich tekstach porusza istotne kwestie, takie jak zdrowie psychiczne, które wyraźnie przemawiają do jej fanów na całym świecie. Życzymy jej sukcesów w bieżącym roku, który bez wątpienia będzie dla niej równie wyjątkowy.

Old Town Road Lil Nas X znalazł się na drugim miejscu rankingu najlepiej sprzedających się singli w zeszłym roku. Singiel, który stał się sensacją na TikToku był obecny na listach przebojów przez większą część 2019 r. Utwór, w wyjątkowy sposób łączący country i rap, pobił rekord obecności na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100.

Señorita duetu Shawna Mendesa i Camili Cabello (która ma na swoim koncie nagrodę za singiel roku 2018 za utwór Havana z udziałem Young Thuga) zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu. Singiel znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 oraz na szczycie list przebojów w 35 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Był też najczęściej odtwarzanym utworem na świecie w serwisie Spotify.

Nagroda Cyfrowego Singla roku 2019 jest drugim wyróżnieniem przyznanym na podstawie globalnego rankingu IFPI, tuż za ogłoszoną wcześniej nagrodą dla Taylor Swift, która otrzymała tytuł artystki roku 2019.

Zestawienie IFPI najpopularniejszych cyfrowych singli na świecie jest jedynym rankingiem, który dokładnie mierzy globalną konsumpcję muzyki w następujących formatach: streaming audio, streaming wideo oraz trwałe pobrania. Ranking jest tworzony na podstawie relatywnej wartości każdego ze sposobów konsumpcji muzyki.


Ranking Top 10 cyfrowych singli na świecie w 2019 r.


WykonawcaTytuł Globalna suma przeliczonych odpowiedników streamów (mln)
1 Billie Eilish bad guy 19,5
2 Lil Nas X Old Town Road 18,4
3 Shawn Mendes, Camila Cabello Señorita 16,1
4 Post Malone, SwaeLee Sunflower 13,4
5 Ariana Grande 7 rings 13,3
6 Tones and I Dance Monkey 11,4
7 Ed Sheeran, Justin Bieber I don't Care 10,3
8 Lady Gaga, Bradley Cooper Shallow 10,2
9 Lewis Capaldi Someone You Loved 9,1
10 Halsey Without Me 9,1


Zestawienie IFPI najpopularniejszych cyfrowych singli na świecie tworzone jest zgodnie z określonymi ustalonymi procedurami, a cały proces został niezależnie zweryfikowany przez audytora.

Zestawienie IFPI najpopularniejszych albumów na świecie zostanie ogłoszone przez IFPI w kolejnych tygodniach i opublikowane w raporcie Global Music Report 2020 w dniu 24 marca 2020 r.Źródło: materiały prasowe IFPI

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap