Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

22 marca 2023 r.

Fryderyki 2023 – nominowani w muzyce rozrywkowej i jazzie

• Znamy nominowanych do Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej

• Najwięcej nominacji zdobyli Rubens i Dawid Podsiadło, tuż za nimi sanah i Mrozu

• Laureatów poznamy już 22 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach

Fryderyki 2023 – nominowani w muzyce rozrywkowej i jazzie

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po sześć nominacji zdobyli Rubens oraz Dawid Podsiadło. Rubens został wyróżniony za debiutancki album o przewrotnym tytule Piosenki, których nikt nie chciał. Dwanaście autorskich, intymnych utworów, które Rubens napisał, skomponował, wyprodukował i nagrał do nich partie instrumentalne zostało wytypowanych do nagrody Fryderyk w tak prestiżowych kategoriach jak: Album Roku Indie Pop, Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku za piosenkę Wszystko OK?, a sam artysta otrzymał nominację jako Artysta Roku, Producent Roku i Autor Roku.

Dawid Podsiadło za krążek Lata Dwudzieste otrzymał nominację w kategorii Album Roku Pop, a pochodząca z niego piosenka Mori będzie ubiegać się o miano Utworu Roku. W kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe nominowany został album Leśna Muzyka, a artysta ma także szansę na nagrodę jako Kompozytor Roku (wraz z Jakubem Galińskim), Autor Roku i Artysta Roku.

Pięć nominacji otrzymali sanah oraz Mrozu. Artystka będzie się ubiegać o nagrodę w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka z płytą sanah śpiewa Poezyje oraz Album Roku Pop z albumem Uczta, a także jako Autorka Roku, Kompozytorka Roku i Artystka Roku. Mrozu będzie walczył o statuetkę w kategorii Autor Roku, Producent Roku, Artysta Roku. Jego piosenka Za daleko wykonywana wspólnie z Vito Bambino typowana jest jako Utwór Roku, a krążek Złote bloki walczyć będzie o Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

O miano najlepszego albumu hiphopowego rywalizować będą: Ruleta (1988), Roller (Miły ATZ), Muzyka komercyjna (Pezet), Almost Goat (Smolasty) i 8171 (Szczyl, Magiera).

Szansę na statuetkę dla Debiutanta Roku oprócz Rubensa mają także: Ania Leon, Jakub Skorupa, Sara James i Zalia.

Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategoriach jazzowych. O tytuł Artysty Roku - Jazz powalczą Marek Napiórkowski, Michał Barański, Piotr Wojtasik i Tomasz Dąbrowski, a pikanterii walce dodaje fakt, że wydawnictwa większości z nich są nominowane do Fryderyka w kategorii Album Roku - Jazz. Członkowie Akademii laureata tej kategorii będą wybierać tym razem spośród aż sześciu płyt: Requiem Andrzeja Jagodzińskiego, String Theory Marka Napiórkowskiego, Masovian Mantra Michała Barańskiego, Voices Piotra Wojtasika, A View from The Treetop Rafała Sarneckiego i Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings.

O statuetkę dla debiutanta jazzowego powalczą natomiast Amalia Umede, Andrzeja Gondek, Anna Jopek, Marcel Baliński i Mary Rumi.


Pełna lista nominowanych do naród Fryderyk 2023 dostępna jest tutaj .


Najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne w Polsce zostaną wręczone na już 22 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach. Do sprzedaży trafiła już pierwsza pula biletów na Galę Muzyki Rozrywkowej I Jazzu. Można je kupić poprzez serwis oficjalnej bileterii wydarzenia Ticketmaster .

Ten rok w Akademii Fonograficznej zapisał się jako wyjątkowo obfity. O nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka rozrywkowa i jazz w samych tylko kategoriach Artysta Roku, Artystka Roku i Zespół/Projekt Artystyczny Roku ubiegało się aż 372 artystów wykonawców. Oprócz tego 286 twórców (autorów i kompozytorów, autorek i kompozytorek, teamów autorskich i kompozytorskich) i 125 muzycznych producentów, producentek i teamów producenckich. Do konkursu Fryderyk 2023 zgłoszonych zostało 417 albumów w 13 kategoriach gatunkowych od popu, przez hip hop, muzykę korzeni czy metal po muzykę filmową, 455 utworów (piosenek premierowych oraz nowych aranżacji znanych utworów) i 386 teledysków. Na liście zgłoszonych debiutantów odnotowano 140 nazwisk (113 w muzyce rozrywkowej i 27 w jazzie). W dwóch pozostałych kategoriach związanych z jazzem o nominacje ubiegało się aż 106 albumów jazzowych i 112 muzyków.

Więcej bieżących informacji na wydarzeniu FB oraz stronie www.fryderyki.pl .


Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Partner wydarzenia: Województwo Śląskie. Pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Gospodarz wydarzenia: Miasto Gliwice, Arena Gliwice

Producent gali: Hight Events

Partnerzy wydarzenia: Škoda, Ticketmaster, Tymbark, Maspex, Hotel Diament, La Biosthetique, Impel Group, #DajPrawoKulturze

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazz: TVN, Onet.pl, Player, RMF, RMF MAXX


Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap