Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

27 kwietnia 2023 r.

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2023 w kategoriach muzyki poważnej!

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2023 za nami! Znamy tegorocznych laureatów Fryderyków!

• Dwa Fryderyki dla Krystiana Zimermana w kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Najlepszy Album Polski Za Granicą!

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2023 w kategoriach muzyki poważnej!

Tegoroczna Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal obfitowała w emocje! Na scenie sali koncertowej w Tychach, która na co dzień jest siedzibą AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, spotkali się artyści reprezentujący różne nurty muzyczne. Finałowy koncert był najlepszym przykładem, że muzyka ewoluuje i umiejętnie łączy często odmienne światy, kreując nowe brzmienia. Znakomita skrzypaczka klasyczna Agata Szymczewska zagrała z wybitnym skrzypkiem Jazzowym Adamem Bałdychem i jego kwintetem, a fenomenalny kontratenor Michał Sławecki zaśpiewał aż dwukrotnie – z orkiestrą AUKSO w utworze Marcina Nierubca Silently oraz z Altberg Ensemble – zespołem muzyki dawnej – w arii Antonio Vivaldiego Barbaro Traditor. Muzyczni gospodarze Gali towarzyszyli wokalistce Kasi Moś w brawurowym wykonaniu Prząśniczki oraz znakomitej saksofonistce Alinie Mleczko i formacji Tango Attack w porywających interpretacjach argentyńskiego tanga.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, wykonując pieśń Serenity, zaprosił na scenę wiolonczelistę z AUKSO, a duet Andrzeja Cieplińskiego i Tymoteusza Biesa przedstawił publiczności swoje spojrzenie na kompozycję mistrza Krzysztofa Pendereckiego i jego dwie miniatury na klarnet i fortepian.


Tegoroczna Gala udowodniła, że można, a nawet trzeba, spojrzeć na muzykę klasyczną szerzej. Organizacja tej ceremonii w siedzibie AUKSO jest wręcz symboliczna, bo dowodzi, że muzyka klasyczna potrzebuje również świeżego spojrzenia, często w połączeniu ze współczesnymi brzmieniami i aranżacjami. Podczas uroczystego koncertu z okazji rozdania Fryderyków doskonale funkcjonowały obok siebie oryginalne utwory napisane przez kompozytorów, jak i współczesne ujęcia dzieł mistrzów – powiedział Robert Kamyk, dyrektor programowy Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal.


Największe emocje tego wieczoru towarzyszyły jednak nominowanym do nagrody Fryderyk. I jak się okazało, nie bez przyczyny. Konkurs rokrocznie zbiera dziesiątki zgłoszeń w każdej z jedenastu kategorii muzyki poważnej, ale efekt tegorocznego głosowania członków Akademii Fonograficznej był zaskakujący! Dwa razy przyznano bowiem Fryderyki ex æquo: w kategoriach Album Roku Muzyka Dawna i Album Roku Recital Solowy!

W pierwszej z nich triumfował Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka z albumem Marcin Józef Żebrowski oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej z albumem Supraskie Kantyki.

Recitalem Solowym Roku Akademia uznała Monologue - Polskie utwory na wiolonczelę solo w wykonaniu Tomasza Darocha. Na równi z nim wyróżniono Roksanę Kwaśnikowską i album Pierre Rode: 24 Caprices for Solo Violin.

Dwiema statuetkami wyróżniono Krystiana Zimermana. Wydane przez Deutsche Grammophon utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego w jego wykonaniu zostały uhonorowane Fryderykami w kategoriach Najlepszy Album Polski Za Granicą oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

W kategorii Album Roku Muzyka Chóralna głosy członków Akademii Fonograficznej przeważyły o zwycięstwie albumu Folk Songs Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak, a w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Duety – wydawnictwa z kompozycjami Andrzeja Krzanowskiego – Reliefs z udziałem Arkadiusza Bialica, Macieja Frąckiewicza, Joanny Freszel, Leszka Lorenta, Marcina Zdunika i Lutosławski Quartet.

Fryderyka 2023 za Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy otrzymało wydawnictwo Mieczysław Wajnberg - String Quartets Nos. 5 & 6 w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, a w kategorii Muzyka Koncertująca wyróżniono wydawnictwo Felix Nowowiejski: Piano Concerto, Cello Concerto w wykonaniu Jacka Kortusa, Bartosza Koziaka i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Albumem nagrodzonym w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa została płyta Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem d-moll, KV 626. Ryszard Zimak in memoriam. Album jest wyrazem wdzięczności społeczności Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina dla zmarłego profesora Zimaka. Powstał w przekonaniu, że dobro i piękno łączą ludzi podobnie jak dźwięki.

Statuetkę w kategorii, która dla słuchaczy często stanowi pierwszą bramę do świata klasyki, czyli Muzyce Orkiestrowej przyznano formacji Warsaw Saxophone Orchestra pod kierownictwem Pawła Gusnara za płytę Debut (live).

Najlepszym albumem w Muzyce Współczesnej została natomiast Muzyka strun Wojciecha Błażejczyka, będąca muzyczną wizytówką tego kompozytora i jednocześnie wykonawcy eksplorującego na krążku różnorodne instrumenty strunowe.

Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS dla najlepszej kompozytorki młodego pokolenia otrzymała Anna Rocławska-Musiałczyk. Takie nagrody potwierdzają, że wybrało się w życiu właściwą drogę – powiedziała wzruszona laureatka, odbierając statuetkę z rąk Żanety Rydzewskiej, nagrodzonej tym tytułem w roku ubiegłym.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był moment przyznania Złotego Fryderyka w muzyce poważnej. W tym roku Akademia Fonograficzna nagrodziła tym niezwykle cenionym wyróżnieniem wybitnego polskiego dyrygenta – Tadeusza Strugałę, który w sezonie 2023 obchodzi 70-lecie pracy artystycznej.


Organizacja Fryderyków w Tychach - koncertu, który na stałe wpisał się w kalendarz ogólnopolskich muzycznych wydarzeń, jest dla naszego miasta dużym wyróżnieniem. Zwłaszcza, że miejsce, w którym odbywała się Gala, jest siedzibą Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, nominowanej wielokrotnie do tej nagrody – powiedział Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta miasta Tychy.


Jubileuszowa 30. edycja Fryderyków już za rok.


Partnerem tegorocznej Gali Muzyki Poważnej został ZAiKS – stowarzyszenie autorek i autorów oraz największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zbiera i wypłaca uprawnionym tantiemy ze wszystkich kanałów i mediów. Rozwija technologie umożliwiające efektywny przepływ wynagrodzeń za wykorzystanie twórczości. Działa także na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora kreatywnego. Więcej na www.zaiks.org.pl .Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie fryderyki.pl .Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Partner wydarzenia: Województwo Śląskie. Pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Gospodarz wydarzenia: Miasto Tychy

Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Škoda, Ticketmaster, Hotele Diament, #DajPrawoKulturze

medialni Gali Muzyki Poważnej: Magazyn Presto

Producent gali: High Events

Partner bankietu: Tejo

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap