Fryderyki ponownie w kolebce śląskiej kultury
Jubileusz Fryderyków skłania do podsumowań. Przez 30 lat nagroda branży muzycznej zyskała rangę najbardziej prestiżowego konkursu muzycznego w Polsce, zwieńczonego ceremonią wręczenia statuetek i koncertem najznamienitszych artystów w kraju. W tym roku ponownie odbędzie się on w kolebce śląskiej kultury – Gliwicach.
Przez 30 lat Fryderyki obrosły historią i liczbami. Od czasu pierwszej edycji w Teatrze Polskim, prowadzonej przez Korę i Marka Niedźwieckiego, wręczono 875 statuetek, nagrodzono 300 zespołów i artystów solowych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu, a 222 albumy wyróżniono w kategoriach muzyki poważnej. Uhonorowano również 62 laureatów Złotych Fryderyków. Na początku fryderykowej drogi w Akademii Fonograficznej, pełniącej rolę jury konkursu, organizowanego przez Związek Producent Audio Video, zasiadało 300 osób, dziś to już prawie 2 tysiące. A ponieważ do Akademii zapraszani są corocznie wszyscy nominowani, liczba członków z roku na rok się powiększa.
Trzy dekady Fryderyków upłynęły pod sztandarem zmian. Z imprezy branżowej w Teatrze Polskim przerodziły się w galę organizowaną przy udziale kilkutysięcznej publiczności, oglądaną przez miliony fanów muzyki przed telewizorami i online. Z analogowego w swojej formule wydarzenia, w którym jurorzy karty do głosowania wypisywali ręcznie i wysyłali pocztą, stały się olbrzymim przedsięwzięciem, w którym głosy oddaje się elektronicznie. Wreszcie z Warszawy Fryderyki wyruszyły w Polskę, by w ten sposób promować kulturę poszczególnych regionów.
Kiedy w tamtym roku Fryderyki ponownie zostały zorganizowane w Śląskiem, a Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbyła się w gliwickiej Arenie, fani muzyki nie kryli ekscytacji. Nowoczesna PreZero Arena Gliwice znana jest z organizacji spektakularnych wydarzeń, a samo miasto aż tętni od wyjątkowych inicjatyw kulturalnych. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków w regionie, z bogatą historią i architekturą, pełen zieleni, a dodatkowo świetnie skomunikowany z resztą kraju. Wymarzone miejsce na festiwal!
Poprzednia edycja Fryderyków była tak udana, że Zarząd Związku Producentów Audio Video z radością podjął decyzję, że 30. odsłona Fryderyk Festiwal odbędzie się ponownie w województwie śląskim. Wracamy do Gliwic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, by celebrować jubileusz święta polskiej muzyki. To nie tylko kolebka kulturalnego dziedzictwa i piękna województwa śląskiego, ale też miejsce pełne pasji, różnorodności i symbol tolerancji. Najważniejsze nagrody muzyczne w kraju zasługują na taką oprawę – powiedział Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.
W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kultura pełni szczególną rolę – łączenia ludzi w szacunku dla odmienności. Metropolia została powołana do życia, aby stworzyć pierwsze w Polsce miasto miast, które docenia odmienność, tożsamość i łączy obszary wymagające integracji i sieciowania. Należy do niej 41 miast i gmin zlokalizowanych w województwie śląskim.
W Metropolii wspiera się biznes, rozwija naukę i szkolnictwo wyższe, chroni klimat oraz oczywiście wspiera kulturę. Włodarze miasta miast są przekonani, że bez niej rozwój regionu byłby niepełny.
To duży zaszczyt występować w roli współgospodarza tak prestiżowego wydarzenia jak Fryderyk Festiwal 2024. Fryderyki goszczą u nas z tym, co najlepsze w kulturze. My z kolei oferujemy znakomitą przestrzeń dla tego typu wydarzeń, zamieszkiwaną przez ponad dwa miliony fantastycznych ludzi. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja popularnych Fryderyków dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Pop, rock, muzyka alternatywna, metal, hip-hop, jazz, muzyka klasyczna. Legendy sceny i debiutanci, zespoły, projekty artystyczne i soliści. Wszyscy pod jednym sztandarem Fryderyk Festiwal, który od lat jest symbolem równości, tolerancji i zróżnicowania muzycznego.
Podobne DNA ma województwo śląskie. To region niezwykle różnorodny i bogaty w kulturalne tradycje, które znajdują swe odzwierciedlenie w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Śląskie ma muzykę we krwi, o czym doskonale wiedzą fani dobrych dźwięków. To tu przyjeżdża się posłuchać muzycznych legend na słynnym Stadionie Śląskim, to tu odbywają się spektakularne koncerty w Filharmonii Śląskiej, znanej z popularyzacji muzyki klasycznej czy organizacji jednej z czołowych imprez kulturalnych w kraju - Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. To w murach Opery Śląskiej w kwietniu tego roku ponownie wystąpi wybitna sopranistka Aleksandra Kurzak (jej koncert otwierający sezon w Operze Śląskiej stał się wydarzeniem na skalę ogólnopolską), a w Zabrzu ponownie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal im Krzysztofa Pendereckiego, z finałowym koncertem w Sztolni Królowa Luiza. Śląskie potrafi zachęcić do odkrywania dóbr kultury.
Fryderyk Festiwal 2024
Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 22 marca w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są jeszcze dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.
Fryderyk Festiwal 2024
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu
22 marca 2024 r., PreZero Arena Gliwice
ul. Akademicka 50, 44-100 Gliwice
Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, Dajprawokulturze.pl.
Partner Główny: Województwo Śląskie.
Gospodarze wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Gliwice, PreZero Arena Gliwice.
Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Skoda, Grupa Orlen, House of Diamond, Tymbark, IMS sensory media, LaBiostetique.
Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, RMF, RMF MAXX, Onet.pl.
Producent wydarzenia: High Events.
Więcej bieżących informacji na kanałach społecznościowych Fryderyk Festiwal oraz stronie www.fryderyki.pl.