Fryderyki wracają do TVP
Najważniejsze nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej. W 2025 roku TVP pokaże na żywo uroczystą galę rozdania Fryderyków w kategorii muzyka rozrywkowa i zaprosi widzów na retransmisje przyznania statuetek w muzyce klasycznej oraz jazzowej. 7 listopada 2024 roku list intencyjny o współpracy w tym zakresie podpisali Tomasz Sygut – dyrektor generalny TVP i Maciej Kutak – przewodniczący zarządu Związku Producentów Audio Video.
– Muzyka jest istotną częścią kultury, a kultura jest dla nas jednym z kluczowych elementów realizacji misji publicznej. W tym roku minęło 30 lat od wręczenia pierwszego Fryderyka. Zrobimy wszystko, by ta nagroda lśniła pełnym blaskiem, a sama gala ponownie stała się świętem w muzycznym kalendarzu – komentuje Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.
W 2025 roku Telewizja Polska pokaże na żywo nie tylko Galę Muzyki Rozrywkowej oraz retransmisję Gali Muzyki Klasycznej i Gali Muzyki Jazzowej, ale będzie też przybliżała sylwetki nominowanych do nagród artystów oraz Laureatów Złotych Fryderyków.
– Bardzo się cieszę, że najważniejsze polskie nagrody muzyczne wracają do Telewizji Polskiej. Fryderyki cały czas intensywnie zmieniają się, aby jak najlepiej oddawać różnorodność polskiej muzyki i aktualne trendy. W czwartą dekadę wchodzimy z kilkoma niespodziankami, takimi jak trzy nowe kategorie singlowe, gala dedykowana muzyce jazzowej czy kategoria „crossover” w muzyce klasycznej. Dzięki współpracy z TVP będziemy mieli możliwość zaprezentowania bogactwa naszego rynku muzycznego widzom w całej Polsce – podkreśla Maciej Kutak, przewodniczący zarządu ZPAV, organizatora Fryderyków.
Podpisanie listu intencyjnego między Telewizją Polską i Związkiem Producentów Audio Video oznacza powrót Fryderyków do TVP po kilku latach przerwy. Ostatnio nadawca publiczny transmitował galę wręczania najważniejszych polskich nagród muzycznych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej w 2018 roku.
Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne na polskim rynku, istnieją od 1995 roku. Przyznaje je Akademia Fonograficzna, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, złożone z ponad 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowanych do Fryderyków członkowie Akademii wyłaniają w drodze tajnego głosowania. Jurorzy są podzieleni na trzy sekcje – muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej – i mają prawo głosu tylko w obrębie swojej sekcji. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. W 2025 roku Fryderyki zostaną przyznane po raz 31. (więcej o Fryderykach w drugim załączniku).