Ruszyła rejestracja zgłoszeń do nagrody Fryderyk 2025 – co warto wiedzieć o zmianach w regulaminie?
Związek Producentów Audio Video – organizator najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – rozpoczął rejestrację zgłoszeń do kolejnej edycji Fryderyków. Zgłoszeń można dokonywać do niedzieli 8 grudnia. W regulaminie parę nowości, o których warto wiedzieć przed rejestracją!
O tym, komu zostanie przyznana statuetka Fryderyka, decyduje Akademia Fonograficzna w tajnym, dwustopniowym głosowaniu. Zanim jednak członkowie Akademii podejmą pracę, wytwórnia, (wydawca lub dystrybutor), sam artysta lub manager w jego imieniu musi zgłosić album lub singiel do nagrody.
W tym roku rejestracja rozpoczęła się 12 listopada i potrwa do 8 grudnia, a do konkursu można zgłaszać albumy i single wprowadzone do obrotu między 2 grudnia 2023 roku a 30 listopada 2024 roku. Co ważne, album nie musi być wydany w formie fizycznego nośnika – może być opublikowany w powszechnie dostępnych komercyjnych serwisach streamingowych.
Jak zgłosić wydawnictwo do Fryderyka? Instrukcje „krok po kroku” znajdują się pod linkami.
Zobacz: Instrukcja rejestracji zgłoszeń – MUZYKA ROZRYWKOWA
Zobacz: Instrukcja rejestracji zgłoszeń – MUZYKA KLASYCZNA
Zobacz: Instrukcja rejestracji zgłoszeń – MUZYKA JAZZOWA
Ważne zmiany w regulaminie dotyczące muzyki rozrywkowej
Regulamin rejestracji zgłoszeń w kategoriach muzyki rozrywkowej przynosi w tym roku kilka ważnych zmian, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem zgłoszenia.
Najważniejszą nowością są podkategorie. W poprzednich edycjach otrzymywaliśmy wiele pytań dotyczących tego, do której kategorii powinna być zgłoszona dana płyta. W tym roku Akademia podjęła próbę doprecyzowania kryteriów wszystkich kategorii, a elementem, który ma przybliżyć sposób, w jaki definiujemy poszczególne gatunki muzyczne, jest system podkategorii. Rejestrując płytę do konkursu, trzeba będzie wskazać nie tylko kategorię podstawową: Pop, Rock, Muzyka Korzeni, ale także wybrać podkategorię, która najlepiej oddaje gatunek muzyki zawartej na płycie – wyjaśnia Agnieszka Rapacka, Koordynatorka Akademii Fonograficznej ZPAV i dodaje, że podkategorie to tylko dodatkowy element definicji, który pomoże Radzie przy kwalifikacji.
Zgłoszony album albo singiel nadal będzie się ubiegał o nominację w kategorii podstawowej, np. Album Pop, ale podkategoria Elektro-Pop, Pop-Rock, czy Dance lub własna nazwa podkategorii (można taką wskazać) to dodatkowa wskazówka ułatwiająca pracę Radzie Akademii.
Drugą, bardzo ważną nowością są trzy kategorie gatunkowe dla singli! Będzie zatem kategoria Singiel Roku Pop, Singiel Roku Pop Alternatywny i Singiel Roku Hip Hop.
Nadal do konkursu można będzie zgłosić tylko jeden singiel danego wykonawcy, ale – uwaga – tegoroczną nowością jest także próg kwalifikacyjny obowiązujący przy zgłoszeniach. I tak aby singiel mógł być zakwalifikowany do konkursu, musi osiągnąć próg 50 tys. streamów/odsłon w powszechnie dostępnych komercyjnych serwisach streamingowych w przypadku kategorii Pop oraz Pop Alternatywny oraz 100 tys. streamów/odsłon w powszechnie dostępnych komercyjnych serwisach streamingowych w przypadku Hip Hopu. Próg ten musi zostać osiągnięty w okresie od premiery do dnia rejestracji singla w konkursie (nie później niż do 30 listopada 2024 roku), a w przypadku singli, które miały premierę między 1 października a 30 listopada 2024 roku, okres ten przedłuża się do 15 stycznia 2025 roku.
Trzecią nowością tej edycji konkursu jest zasada, zgodnie z którą pierwsze zgłoszenie nagrania debiutującego wykonawcy wymaga jednocześnie zgłoszenia go do kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Jeżeli zgłaszający chce zaczekać ze zgłoszeniem wykonawcy w tej kategorii do czasu wydania debiutanckiej płyty, nie może zgłaszać jego utworów do kategorii Singiel Roku.
Ostatnią nowością przy zgłoszeniach w muzyce rozrywkowej jest brak konieczności zgłoszeń w kategorii Artysta Roku, Artystka Roku oraz Zespół/Projekt Artystyczny Roku. Rejestrujący nie musi już tego robić, bo zostaną do niej automatycznie zakwalifikowani wszyscy wykonawcy: artyści solowi, projekty artystyczne, zespoły, których nagrania uzyskają nominację w jakiejkolwiek kategorii albumu lub singla oraz artyści nominowani w kategorii debiutu. Akademia będzie głosować na tę kategorię dopiero w drugiej turze!
Ważne zmiany w regulaminie dotyczące muzyki jazzowej
Najważniejszą zmianą w regulaminie dotyczącą muzyki jazzowej jest nowa kategoria dla albumów. Osoba zgłaszająca płytę do konkursu będzie mogła wybrać jedną z dwóch kategorii: dotychczasową kategorię Album Roku Jazz lub nową: Album Roku Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana.
Kolejną nowością w ramach muzyki jazzowej jest nowa kategoria dla jazzowych twórców i muzyków. Oprócz kategorii Artysta Roku Jazz będą oni mogli ubiegać się o nominację w kategorii Jazzowy Kompozytor/Jazzowa Kompozytorka Roku. Kategoria ta będzie miała oddzielny formularz zgłoszeniowy.
Ważne zmiany w regulaminie dotyczące muzyki klasycznej
Zmiany w regulaminie dotyczą także kwalifikacji utworów w kategoriach muzyki klasycznej. W edycji 2025 Fryderyków Akademia wprowadziła nową kategorię Album Roku Klasyka Crossover dla płyt z muzyką, która łączy w sobie elementy różnych gatunków muzycznych. Znajdą tu miejsce m.in. coraz częściej zgłaszane do konkursu Fryderyk płyty z kompozycjami muzyki rozrywkowej wykonywanymi w stylistyce muzyki klasycznej, np. przez orkiestrę czy chór.
Ostatnią nowością w tegorocznej edycji konkursu Fryderyk jest nieregularna kategoria Nagrania Archiwalne, która będzie się pojawiać, jeśli zostanie zarejestrowana wymagana liczba 10 zgłoszeń na przestrzeni kolejnych lat. Akademia Fonograficzna podjęła tę decyzję w trosce o często bezcenne wznowienia lub pierwsze wydania nagrań, które przepadały w kolejnych edycjach ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń. Teraz albumy z archiwaliami będą mogły być zgłaszane w kolejnych edycjach aż do uzyskania 10 zgłoszeń.