Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Dla firm muzycznych - Aktualności

23 marca 2021 r.

Sprzedaż nagrań na świecie wzrosła o 7,4% – IFPI publikuje roczny raport o muzyce

Światowy rynek nagraniowy odnotował w 2020 roku wzrost o 7,4% i jest to szósty z kolei rok wzrostu – tak wynika z danych Global Music Report, opublikowanych przez IFPI – organizację reprezentującą sektor fonograficzny na świecie. Według IFPI przychody przemysłu nagraniowego osiągnęły w 2020 roku łącznie 21,6 miliarda dolarów.

Sprzedaż nagrań na świecie wzrosła o 7,4% – IFPI publikuje roczny raport o muzyce

Za wzrost odpowiedzialny jest streaming, w szczególności przychody z abonamentowych usług streamingowych, które wzrosły o 18,5%. Na koniec 2020 roku 443 miliony użytkowników korzystały z płatnych kont abonamentowych w serwisach streamingowych. Łączne przychody z płatnych oraz wspieranych reklamami usług streamingowych wzrosły o 19,9% i osiągnęły 13,4 miliarda dolarów, co stanowi 62,1% ogólnych światowych przychodów sektora nagraniowego. Ten wzrost zrównoważył spadek przychodów w innych obszarach, w tym przychodów ze sprzedaży nośników fizycznych (w dół o 4,7%) oraz przychodów z tytułu praw do odtwarzania muzyki (spadek o 10,1%) – głównie w wyniku pandemii COVID-19.

Szefowa IFPI Frances Moore skomentowała wyniki raportu: Podczas gdy świat walczy z pandemią, przypominamy sobie o nieustającej sile muzyki, która pociesza, leczy i podnosi na duchu.

Niektóre rzeczy są ponadczasowe, na przykład moc, jaką niesie świetna piosenka albo więź, jaka tworzy się między artystą i jego fanami. Ale niektóre rzeczy się zmieniły. Przy zamknięciu tak dużej części świata i braku muzyki na żywo, w prawie każdym zakątku globu większość fanów cieszyła się muzyką w streamingu.

Przy wsparciu nieprzerwanych inwestycji firm fonograficznych w rozwój zawodowy artystów oraz przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań pomagających artystom zapewnić fanom dostęp do muzyki w nowy sposób, przychody z nagrań muzycznych wzrosły na całym świecie szósty rok z rzędu dzięki streamingowi. Wytwórnie płytowe nieustannie poszerzają swój zasięg geograficzny i kulturowy, dzięki czemu muzyka stała się dziś globalna jak nigdy dotąd, a ten wzrost rozprzestrzenił się na wszystkie regiony świata.

Mając świadomość tego, jak wiele ludzi zostało dotkniętych pandemią i rosnącej niesprawiedliwości społecznej na świecie, wytwórnie płytowe bardzo się starają, aby wnieść znaczący, trwały wkład w świat, w którym chcemy żyć.



Dane z poszczególnych regionów świata


• Ameryka Łacińska utrzymała pozycję najszybciej rozwijającego się regionu na świecie (15,9%), gdzie przychody ze streamingu wzrosły o 30,2% i stanowiły 84,1% całkowitych przychodów regionu.

• Rynek azjatycki wzrósł o 9,5%, a przychody cyfrowe po raz pierwszy przekroczyły 50% łącznych przychodów regionu. Z wyłączeniem Japonii (która odnotowała spadek przychodów o 2,1%), Azja byłaby najszybciej rozwijającym się regionem, z wyjątkowym wzrostem o 29,9%.

Przychody z rynku nagrań muzycznych w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu – po raz pierwszy odnotowanego w raporcie – wzrosły o 8,4%, głównie w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (37,8%). Dominował streaming, gdzie przychody wzrosły o 36,4%.

Przychody w Europie, drugim co do wielkości rynku nagrań muzycznych na świecie, wzrosły o 3,5% dzięki dużym wzrostom w obszarze streamingu, tj. o 20,7%, które zrównoważyły spadki pozostałych formatów sprzedaży muzyki.

Region Stanów Zjednoczonych i Kanady odnotował wzrost o 7,4%. Rynek amerykański wzrósł o 7,3%, a przychody z nagrań muzycznych w Kanadzie wzrosły o 8,1%.



Dodatkowe informacje

Global Music Report 2021: Full Report, pełen raport z danymi i analizą (wersja płatna) dostępny jest tutaj.

Global Music Report 2021 wersja skrócona (bezpłatna) dostana jest tutaj.



O IFPI

IFPI to głos branży muzycznej na całym świecie, reprezentujący ponad 8 tys. wytwórni płytowych na całym świecie. Pracujemy nad promowaniem wartości nagrań muzycznych, prowadzimy kampanie na rzecz praw producentów nagrań i rozszerzamy komercyjne wykorzystanie nagrań muzycznych.



Źródło: materiały prasowe IFPI

ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk
Value gap